Cărţi donate elevilor din Todireni

La o zi după Sfântul Nicolae, elevii din Todireni au primit un frumos dar. „Astăzi am primit 1000 de cărţi de la Loredana Asoltanei, profesor la Şcoala Gimnazială <Grigore Antipa> Botoşani. Aceste cărţi au venit <la pachet> cu corpurile de bibliotecă. Această acţiune de voluntariat se desfăşoară graţie unei lungi colaborări dintre Liceul Tehnologic Todireni şi Şcoala Gimnazială  <Grigore Antipa>. Tot în cadrul acestui parteneriat, copiii de la Grădiniţa Iureşti beneficiază de cadouri de Crăciun. Iniţiatoarele acestei frumoase colaborări sunt profesoarele Bianca Lucia Ababei şi Elena Liliana Braşoveanu”, a declarat profesorul Carmen Maria Hemen, directorul Liceului Todireni.

Potrivit oficialului, cele 1000 de cărţi au fost donate în cadrul Proiectului „Cufărul cu poveşti”. „Prin acest proiect dorim să le oferim copiilor din şcoala noastră bucuria lecturii. Am primit până acum donaţii în bani de la oameni de bine din comunitatea noastră, cărţi de la colegi şi acum această importantă colecţie de cărţi donată de Loredana Asoltanei. Toţi cei ce iubim cărţile dorim să insuflăm tinerei generaţii dragostea pentru lectură”, a concluzionat Carmen Maria Hemen.